8 dobrých rád spokojného podporovateľa Change for Slovakia

PRVÝ KONTAKT 

Najväčší zmysel pre človeka zapojeného v leadership programe Teach for Slovakia i pre jeho podporovateľa majú tie vzťahy, kde sa spolu hneď na začiatku osobne spoznajú, povedia si niečo o sebe a dohodnú sa ako budú ďalej spolu komunikovať.

Ak sa nám nepodarí stretnúť osobne počas podujatí, ktoré organizuje Teach for Slovakia, nájdem si čas pre zoznamovací telefonát alebo videohovor cez skype/zoom s mnou podporovaným účastníkom v programe.

(Teach for Slovakia pošle prepojovací email s kontaktmi a takýto úvodný rozhovor môžem následne iniciatívne navrhnúť)

POVZBUDENIE

Mám málo času, no skúsim si nájsť párkrát za rok chvíľku na povzbudivý telefonát či reakciu na jeho/jej email, vďaka čomu mnou podporovaný mladý človek v Teach for Slovakia cíti, že v tom nie je sám a záleží mi na jeho/jej úsilí, ktoré za nás všetkých do zlepšenia školstva vkladá.

Ak mám viac času, aktívne sa zaujímam o to, ako sa má, čo sa deje na jeho škole a ako sa mu darí zvládať každodenné výzvy, ktorým čelí počas svojej dvojročnej cesty i ako jej/mu viem pomôcť.

TRPEZLIVOSŤ DO VIANOC

Typicky prvé mesiace “za katedrou” sú pre účastníkov v dvojročnom leadership programe Teach for Slovakia extrémne ťažké. Málo spia a v učení sa im často ešte nedarí, ako by si priali, a tak do Vianoc nemajú energiu na bližší kontakt a prípravu aktivít s podporovateľmi.

Moje odhodlanie pre návštevu školy či aktívnejší kontakt tak smerujem až do druhej časti školského roka – a ideálne sa aj sám môjmu mladému lídrovi po novom roku ozvem a spolu si dohodneme či už len stretnutie pri kávičke alebo aktivitu v škole.

RSVP 

Podujatia sú dôležitou súčasťou Change for Slovakia, aby sme sa v komunite mohli spoznať a aby účastníci programu Teach for Slovakia mali publikum, ktoré ocení ich prácu. Aktuálny prehľad podujatí na celý rok, ktorý je priebežne aktualizovaný, nájdem vždy v sekcii Kalendár udalostí na webe changeforslovakia.sk

Ak to je možné, aspoň na jedno podujatie v roku prídem. Ak nemám možnosť prísť veľmi pomôže, keď na RSVP pozvánky krátko zareagujem - v komunite Change for Slovakia je nás už takmer 300, a tak realizačný tím potrebuje vedieť na aký počet hostí podujatie pripraviť.

NÁVŠTEVA ŠKOLY  

Najviac ospevovanou aktivitou v Change for Slovakia, je návšteva školy a spoločná aktivita s deťmi, ktorou pomáham nielen mnou podporovanému účastníkovi programu Teach for Slovakia, ale aj deťom, ktoré sú často na okraji spoločnosti alebo čelia iným výzvam a mojou návštevou im prejavím záujem a rešpekt. Rovnako je to obohatením aj pre mňa osobne, a preto si počas dvoch rokov určite nájdem čas a raz na „moju školu“ vycestujem.

Teším sa, že aktivity môžu mať rôznu podobu a nemusím to vymyslieť ja - možem sa len krátko porozprávať s deťmi o mojej kariére, podujať sa odučiť hodinu v mojej obľúbenej téme, alebo pomôcť pri výlete s deťmi, či inej neformálnej aktivite poobede či cez víkend.  Nápad na aktivitu môžem vymyslieť ja, ale tiež je v poriadku, ak poviem, že vôbec netuším a požiadam účastníka programu Teach for Slovakia, aby mi povedal, aké potreby má jeho trieda alebo škola a v čom vidí, že by som mohol práve ja byť prínosom pre jeho žiakov. Spolu určite nájdeme takú aktivitu, ktorá bude vyhovovať mne osobne i situácii v škole.

POZVÁNKA PRE ĎALŠÍCH

Vidím silu v tom, že komunita je len na pozvánku, a tak sa v nej spájajú silné osobnosti z rôznych oblastí zapálené pre zmenu školstva. Ak je pre mňa zapojenie v Change for Slovakia osobne obohatením, zamyslím sa, kto z môjho okruhu by sa takejto príležitosti tiež potešil a jedného-dvoch takýchto ľudí do komunity pozvem, aby nás bolo viac - napríklad tak, že ich zoberiem so sebou pozrieť sa na niektoré z podujatí.

TRVALÝ PRÍKAZ

Viem, že moje financie najviac pomáhajú vtedy, keď prichádzajú aj keď v menšej čiastke, ale stabilne, každý mesiac a tak financujú náklady na každodennú podporu účastníkov leadership programu Teach for Slovakia. Finančnú podporu preto realizujem cez trvalý mesačný príkaz, ktorý beží bez zaváhania automaticky a spoľahlivo, a tak šetrím čas sebe i tímu Change for Slovakia pri administrácii príspevkov.

MOJE OTÁZKY SÚ VÍTANÉ

Ak mám nejasnosť či otázku, Veja a Pavla z tímu Change for Slovakia sa vždy potešia, keď ich oslovím či už emailom alebo telefonicky a radi mi pomôžu. Alebo ak mám chuť, zavolám rovno riaditeľovi.KONTAKTY:

e-mail: change@teachforslovakia.sk

Veja Kočtúchová
0911 940 747

Pavla Solivarská
0911 386 118

Stanislav Boledovič
0904 369 425