Príbehy z Change for Slovakia

Change for Slovakia je komunitou inšpiratívnych ľudí z rôznych oblastí, ktorým záleží na budúcnosti vzdelávania a rozhodli sa finančne aj svojím časom podporiť mladých lídrov – učiteľov programu Teach for Slovakia. Už prvý ročník Change for Slovakia je plný príkladov spolupráce medzi nimi a ich podporovateľmi, či už počas návštev školy a realizovania aktivít pre deti, osobných stretnutí a diskusií o realite slovenského školstva alebo morálnej podpory na diaľku. Veríme, že aj Vás potešia a inšpirujú!

Návšteva v Dúbravke

Členovia Change for Slovakia komunity Andrej Winter, zakladateľ spoločnosti JobAngels.com a Roman Kollár, HR riaditeľ firmy SIA spojili sily a prišli na návštevu do školy v Dúbravke, kde Veronika Machová pôsobí ako učiteľka cez program Teach for Slovakia. Počas dvojhodinovej návštevy, cez hry prepojili tému kariéry a života dospelých. Deti si skúsili rôzne aktivity, napríklad riešenie popletených matematických úloh a dozvedeli sa napríklad aj to, prečo sa potopil Titanic či ako prvý človek pristál na mesiaci. 

Návšteva mala veľký úspech – takto sa o nej vyjadril podporovateľ Andrej: “Učiteľka Veronika Machová je skutočná líderka bojujúca za lepšie školstvo priamo na fronte, cez program Teach For Slovakia. Pre nás to bola zábava, pre Veroniku každodenná práca. Držíme vám všetkým mladým lídrom v Teach For Slovakia palce! Robíte veľmi dôležitú prácu pre nás všetkých. Ďakujem za to.”

Výlet do Prešova

Deti na Rokycanskej škole v triede Anny Dušenkovej si po tvrdej práci počas celého roku  zaslúžili vytúženú odmenu – výlet do Prešova. Pridal sa k nim aj člen komunity, Marek Osuch, tímový manažér v spoločnosti DHL IT Services, ktorý za týmto účelom vycestoval na východ. S pani učiteľkou Ankou a deťmi spolu zažili aktívny deň – na programe bola návšteva kostolnej veže, čokoládovňa a interiérové ihrisko, ktoré bolo naozaj zlatým klincom dňa (tobogán do plastových guličiek zožal veľký úspech!)

Výlet sa teda vydaril a o špeciálnom prínose pre jedného žiaka napísala veľmi pekne Anna: “Marek sa stal hlavným parťákom Janíka, ktorý bol, ako sám chlapec v triede, nadšený zo záujmu a pozornosti, aj keď ho celý čas volal “pán školník” 🙂 Pán školník je u nás totiž osobnosť, má vytvorený mimoriadne skvelý vzťah s deťmi, pracuje s nimi po škole a je to jediný chlap zamestnaný na škole, takže každý ďalší pán učiteľ alebo dozor je automaticky pán školník, čo je v rokycanskom kontexte chápané ako veľká pocta.” Spolu si zahrali aj na klavíri – čo Janík neskôr vyzdvihol ako najlepší zážitok z výletu.

Fotodeň v Spišskom Štvrtku 

Skvelý zážitok mali vďaka členovi komunity Michalovi Hudecovi, predsedovi Združenia dodávateľov energií, aj deti na ZŠ v Spišskom Štvrtku kde cez Teach for Slovakia pôsobí Nikola Polláková. Keďže Michal je vášnivý fotograf, podelil sa s deťmi o jeho skúsenosti. Spolu s pani učiteľkou Nikolou zorganizovali v piatackej triede projektový deň, počas ktorého sa deti učili o fotoaparátoch, o fotografiách, technikách a nakoniec sa aj navzájom fotili. Celej akcii predchádzala spoločná tvorba fotosteny, na ktorej žiaci pracovali tímovo takmer celý jeden týždeň.

“Zo stretnutia nakoniec vyšiel náročný, ale veľmi pozitívny deň plný inšpirácií,” hovorí Nikola. O to viac deti určite ocenia výsledky svojej práce a poteší ich darček, ktorý na konci školského roka dostane každý žiak – vlastnú fotoknihu s komentárom, kto koho fotil a ostatnými fotografiami.

Diskusie v Moldave nad Bodvou

Pre rozvíjanie ašpirácií detí je určite dôležité mať vzory. Práve členovia komunity Change for Slovakia môžu deti obohatiť aj v tomto zmysle, tak ako v prípade návštevy koučky Katky Potúčkovej a aplikačného inžiniera Vladimíra Imricha na škole v Moldave nad Bodvou, kde prišli na diskusie s deťmi v triede Anky Iskrovej.

Pozitívny prínos návštevy vyzdvihujú aj slová pani riaditeľky: “Veríme, že žiakom pri ich prípravách do života pomôže stretávanie sa s dospelákmi z rôznych odvetví a s rôznymi skúsenosťami. Aj vďaka tomu, že povolania Katky a Vladimíra nie sú bežné, boli diskusie v triedach veľmi zaujímavé. Obaja žiakom porozprávali aj o ich ceste vzdelaním, o chybách, ktoré urobili a aj o potrebnej vytrvalosti, ktorú museli preukázať pri plnení svojich snov. Obom ďakujeme za návštevu a taktiež za knihy, ktorými obdarovali našich žiakov.”

Večera na východe

Aj stretnutia mimo školského prostredia majú obrovský význam a prínos – pre podporovateľa aj učiteľa z Teach for Slovakia. Takéto stretnutie pri večeri sa podarilo uskutočniť aj medzi Michalom Lidayom, CEO Tatra banky a ním podporovaným Petrom Rášom, ktorý učí na Základnej škole v Markušovciach. Plánovaná večera sa predĺžila do neskorých hodín a bola plná dôležitých rozhovorov aj o situácii školstva na Slovensku.
Preto je skvelé o tomto stretnutí počuť silné vyjadrenia pána Lidaya: “Ja som veľmi potreboval okrem filozofických debát zažiť reálneho učiteľa TFS, vidieť mu do očí a počúvať, čo hovorí. Na večeri s Peťom som úplne stratil pojem o čase. Išiel som tam s pocitom, že mám tých skúseností relatívne veľa, aj s učiteľstvom, tak sa s Peťom porozprávam, môžem byť jeho oporou, dať mu zopár rád a odpovedať na otázky. Cestou odtiaľ som si však v obrovskom šoku uvedomil, že Peťo namotivoval mňa. Jeho pokora, múdrosť a láska, s ktorou pristupuje ku všetkým veciam bola pre mňa obrovskou inšpiráciou a dala mi veľa energie, za čo mu ďakujem.”