Cingeľová

Veronika Klindová

Michaela Cingeľová

Pôsobisko: ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1

Predmety: prvý stupeň

Miška pochádza z dediny Malcov (okr. Bardejov). Študovala na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela, učiteľstvo pre primárne vzdelávanie. Od malička sa chcela stať učiteľkou a svoje učiteľské schopnosti si skúšala už na svojich súrodencoch. Už počas strednej školy sa začala venovať dobrovoľníctvu, v ktorom pokračuje až do dnes. Jej prioritou sú deti a mládež, ku ktorým má najbližšie. Najväčšiu skúsenosť s dobrovoľníctvom však mala počas vysokej školy, kde bola dlhodobou dobrovoľníčkou v doučovacom programe Spojivko v Banskej Bystrici.

Doma trávila čas s miestnymi rómskymi dievčatami v pastoračnom centre gréckokatolíckej rómskej misie, kde sa spoločne stretávali. V lete organizovali tábory a aktivity pre deti v obci, kde prispievala aj svojou kreatívnou a umeleckou dušou. Za najväčšiu motiváciu prihlásiť sa do Teach for Slovakia považuje najmä stotožnenie sa s víziou a s ich hodnotami. Spoznanie a spolupracovanie s rovnako zmýšľajúcimi a inšpiratívnymi ľuďmi, či upriamiť pozornosť na radosť, radosť z učenia.

Vo svojom živote je najviac hrdá na výchovu, ktorú jej rodičia dali. Od malička ju učili, že každý je v niečom dobrý, každý má v sebe niečo, čo je dobré (pozitívne), a preto netreba ľudí po prvom dojme hneď odsúdiť. Je vďačná, že je jednoduchý človek a nie je v živote náročná a tak sa snaží pristupovať aj k ostatným ľuďom. U detí si všíma ich jedinečnosť a nezameniteľné vlohy.

Vo svojom voľnom čase sa najradšej venuje tvorivým veciam, maľovaniu a kresleniu, aj na steny detských izieb. Miluje prírodu, zvieratá, hlavne mačky a psy. Rada si prečíta zaujímavú knižku, či trávi čas stavaním puzzle. Zo športov má najradšej dlhé prechádzky, či korčuľovanie na kolieskových korčuliach počas letných večerov.

Po absolvovaní dvoch rokoch v programe Teach for Slovakia by chcela šíriť hodnoty a vieru, že sa to dá vo svojom rodisku, ale aj mimo neho. Ďalej pracovať na svojom sebarozvoji a jej najväčším snom je založiť si maličkú komunitnú základnú školu, ktorú by navštevovali deti z rómskych osád, deti z generačnej chudoby. Komunitná škola hoci aj niekde v malej zabudnutej dedine, na okraji spoločnosti, to je to, čo si predstavuje. Škola, do ktorej by chodili deti možno nevyspaté, neumyté, ale každé dieťa by bolo v škole ozajstným dieťaťom. U každého dieťaťa by rozvíjala to NAJ, to v čom vyniká nad ostatnými a práve v tom jej môže napomôcť aj účasť v programe Teach for Slovakia.

Jej obľúbené motto:

“Urobte prvý krok. Nemusíte vidieť všetky schody, ale zdolajte ten prvý.” M.L. King